×

Czym powinny wyróżniać się dobre laptopy biznesowe?

Czym powinny wyróżniać się dobre laptopy biznesowe?

Dobry laptop biznesowy powinien zapewniać najwyższą ergonomię pracy i być idealnie wpasowany w firmowe potrzeby. Na takim komputerze pracujemy przeciętnie prawie 8 godzin dziennie, dlatego wygoda jest podstawą. Laptopy, które należą do kategorii biznesowej, muszą spełniać zupełnie inne wymogi niż linie konsumenckie. Jakie?

Wytrzymała konstrukcja i estetyka wykonania

Dobry laptop biznesowy powinien zapewniać najwyższą ergonomię pracy i być idealnie wpasowany w firmowe potrzeby
fot. lenovo.com

Laptop biznesowy musi być wytrzymały i bezawaryjny. W pracy nie ma czasu na przestoje związane z serwisowaniem sprzętu, ponieważ oznacza to opóźnienia i straty. Dlatego jednym z najważniejszych kryteriów wyboru służbowego laptopa, powinna być trwałość konstrukcji. Idealne laptopy biznesowe powinny pozwalać na pracę także w trudnych warunkach. Obudowa musi być odporna na:

  • obicia
  • otarcia
  • wstrząsy
  • przegrzanie

Trwałą konstrukcję zapewnia wykorzystanie odpowiednich materiałów. Laptopy z linii biznesowych powstają najczęściej z aluminium oraz stopów magnezu – takie materiały są bowiem trwałe i odporne na odkształcenia, a jednocześnie lekkie. Marka Lenovo nieco wypisuje się z tej konwencji i laptopy biznesowe z linii ThinkPad produkuje z mieszanek tworzyw sztucznych z włóknem szklanym i węglowym.

Podwyższoną jakość konstrukcji zapewnia dobre spasowanie elementów (np. trwałe zawiasy, brak luk pomiędzy jednostką zasadniczą, a pokrywą ekranu).

Dla wielu klientów znaczenie ma również estetyka. Podczas, gdy w seriach komercyjnych triumfy święci czerwień i inne krzykliwe kolory, laptopy biznesowe raczej unikają ekstrawagancji. Minimalistyczne obudowy, łączące czerń i srebro, są eleganckie i prezentują się prestiżowo.

Matowe matryce to podstawa

Serie laptopów biznesowych wyróżniają się również matowymi matrycami, które nie odbijają refleksów świetlnych. Laptopy biznesowe służą często do pracy w silnie oświetlonych biurach czy dużych salach konferencyjnych, zabierane są w podróże służbowe. Ekran, który przemienia się w swoiste lustro, znacznie utrudniłby pracę. Na laptopie z matową matrycą wygodnie możemy zaś pracować w pociągu, silnie oświetlonym pomieszczeniu czy na świeżym powietrzu.

Wydajność kontra mobilność

Jeszcze kilka lat temu królowały masywne, ciężkie laptopy biznesowe. Producenci mogli tutaj zapakować wysokiej klasy podzespoły. Obecny trend na smukłe obudowy trafił także do linii korporacyjnych. Nowoczesny laptop dla biznesmena często ma 2,1 cm wysokości i waży nieco ponad 1,5 kg. To zapewnia poręczność i wygodę w podróży.

Jednocześnie, dobry laptop do profesjonalnego użytku musi być wydajny. Niezbędny jest mocny procesor z odpowiednią liczbą rdzeni i gigaherców, szybki dysk, pojemna pamięć RAM, akumulator, który zapewni długą żywność baterii. Producenci muszą więc znaleźć swoisty złoty środek pomiędzy mobilnością, a wysoką wydajnością. Tradycyjne laptopy biznesowe powoli zaczynają więc być wypierane przez ultrabooki wykorzystujące niskonapięciowe procesory Intel Core i nowoczesne dyski oparte na kostkach flash, czyli SSD.

Biznesowe bezpieczeństwo

Kolejnym wyznacznikiem linii biznesowych są zaawansowane zabezpieczenia danych. Laptopy klasy biznes często posiadają:

  • czytniki linii papilarnych
  • szyfrowanie danych TPM
  • czytniki SmartCard

Nowością jest Palm Secure – technologia ta pozwala skanować, za pomocą podczerwieni, układ naczyń krwionośnych użytkownika (rozwiązanie to wykorzystała m.in. firma Fujitsu w linii Celsius).

Jestem dziennikarzem technologicznym, a moją specjalnością są laptopy biznesowe – zwłaszcza seria Lenovo ThinkPad. Od lat zgłębiam różne modele, testuję je i dzielę się wnioskami z czytelnikami. Cenię ThinkPady za ich niezawodność, ergonomię i ponadczasowy design, który zawsze trafia w gusta wymagających użytkowników.